Skip to content

388 Isabella Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1942

Last Sale Date
Mar 4, 2024

Property Information

Block77
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
46%
Improvement Value:$180,100
54%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+2.1%
2024$6,412+1.6%
2023$6,309+0.1%
2022$6,306+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942