Skip to content

88-90 Myrtle Ave

Irvington, NJ 07111

Apartment

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Oct 20, 2015

Property Information

Block86
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description16 APTS
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
45%
Improvement Value:$696,100
55%
Total Assessment$1,256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,106+2.0%
2024$45,183+1.6%
2023$44,484+0.1%
2022$44,461+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 20150, Page 85455