Skip to content

1 Fuller Pl.

Irvington, NJ 07111

Apartment

Last Sale Price
$1,867,194
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block91
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
Description15 APTS
Dwellings15
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
44%
Improvement Value:$672,000
56%
Total Assessment$1,197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,573+2.0%
2024$41,722+1.6%
2023$41,076+0.1%
2022$41,055+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,867,194

To:

DeedBook 20220, Page 21342

Property Sale

Sale
$1,450,430
DeedBook 20210, Page 11924Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$1,523,294
DeedBook 20200, Page 35992Recorded4/9/2020

Property Sale

Sale
$822,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 35292Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 12079, Page 6560

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6067, Page 75