Skip to content

66 Wilson Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 3, 1987

Property Information

Block341
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,500
33%
Improvement Value:$321,900
67%
Total Assessment$480,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+2.0%
2024$9,850+1.6%
2023$9,698+0.1%
2022$9,693+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,444DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923