Skip to content

186 Linden Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1946

Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block91
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
26%
Improvement Value:$294,800
74%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+2.0%
2024$7,652+1.6%
2023$7,534+0.1%
2022$7,530+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946