Skip to content

134 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block99
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1STR/3APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,200
32%
Improvement Value:$266,700
68%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,941+2.0%
2024$14,642+1.6%
2023$14,415+0.1%
2022$14,408+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000

To:

DeedBook 20240, Page 34059

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 20240, Page 16752Recorded3/21/2024

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12240, Page 9760

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 12226, Page 5486