Skip to content

127 N Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1997

Last Sale Price
$441,500
Last Sale Date
Aug 30, 2000

Property Information

Block1303
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,559
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,300
36%
Improvement Value:$435,900
64%
Total Assessment$677,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,564+3.1%
2024$16,063+2.5%
2023$15,670+1.9%
2022$15,379+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$441,500

To:

Sq Ft2,559DeedBook 5721, Page 351

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 5605, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1997