Skip to content

91 N Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1948

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block1303
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,452
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,800
53%
Improvement Value:$201,200
47%
Total Assessment$424,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+3.1%
2024$10,057+2.5%
2023$9,811+1.9%
2022$9,629+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 5814, Page 150

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5496, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1948