Skip to content

103 N Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block1303
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,700
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,100
59%
Improvement Value:$188,200
41%
Total Assessment$457,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,186+3.1%
2024$10,847+2.5%
2023$10,582+1.9%
2022$10,385+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955