Skip to content

61 Glendale AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 1, 1992

Property Information

Block1505
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,088
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,500
60%
Improvement Value:$203,900
40%
Total Assessment$511,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+3.1%
2024$12,130+2.5%
2023$11,834+1.9%
2022$11,614-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,088DeedBook 5215, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1959