Skip to content

12 Taft CtLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 22, 1994

Property Information

Block1303
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,110
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,700
59%
Improvement Value:$227,700
41%
Total Assessment$557,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,634+3.1%
2024$13,222+2.5%
2023$12,898+1.9%
2022$12,659+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,110DeedBook 5343, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1954