Skip to content

16 Tanglewood DriveLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Aug 27, 2010

Property Information

Block2006
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,662
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,800
54%
Improvement Value:$314,800
46%
Total Assessment$681,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,672+3.1%
2024$16,168+2.5%
2023$15,772+1.9%
2022$15,479+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 12270, Page 3563

Property Built

Built

Year Built: 1958