Skip to content

20 Rossmore TerLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 4, 2013

Property Information

Block3702
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,682
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,100
48%
Improvement Value:$302,100
52%
Total Assessment$585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,314+3.1%
2024$13,881+2.5%
2023$13,542+1.9%
2022$13,290+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,683DeedBook 12459, Page 4731

Property Built

Built

Year Built: 1955