Skip to content

24 West Lawn RdLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block2503
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,218
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,300
39%
Improvement Value:$510,600
61%
Total Assessment$842,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,617+3.1%
2024$19,994+1.4%
2023$19,722+1.9%
2022$19,356+70.7%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft2,218DeedBook 20200, Page 46407

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 20180, Page 78346Recorded9/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1941