Skip to content

9 Hampton TerLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block2905
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,593
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,700
61%
Improvement Value:$222,600
39%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,901+3.1%
2024$13,480+2.5%
2023$13,150+1.9%
2022$12,906+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,593DeedBook 20170, Page 56957

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 12422, Page 7246

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5399, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1955