Skip to content

36 Swan RdLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block2701
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,705
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
43%
Improvement Value:$319,300
57%
Total Assessment$560,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,705+3.1%
2024$13,290+2.5%
2023$12,965+1.9%
2022$12,724+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft1,705DeedBook 20200, Page 42824

Property Sale

Sale
$641,000

From:

To:

Sq Ft1,705DeedBook 20180, Page 41783Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 12050, Page 3786

Property Built

Built

Year Built: 1954