Skip to content

4 Falcon RoadLivingston, NJ 07039

Built 1963

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block2702
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,072
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,600
41%
Improvement Value:$330,300
59%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,720+3.1%
2024$13,305+41.5%
2023$9,399+1.9%
2022$9,225-11.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 20211, Page 38712

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,072DeedBook 20201, Page 11546Recorded11/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963