Skip to content

18 Falcon RoadLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block2702
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,208
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,700
29%
Improvement Value:$492,900
71%
Total Assessment$693,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,965+3.1%
2024$16,452+2.5%
2023$16,050+1.9%
2022$15,752+83.6%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 6300, Page 913

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5571, Page 384

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5257, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1930