Skip to content

19 Collins TerLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 14, 2006

Property Information

Block4801
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,194
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,400
52%
Improvement Value:$245,400
48%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,396+3.1%
2024$12,021+2.5%
2023$11,727+1.9%
2022$11,509-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,194DeedBook 6383, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1930