Skip to content

23 Oakwood AveLivingston, NJ 07039

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block2902
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,519
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,800
66%
Improvement Value:$148,400
34%
Total Assessment$441,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,792+3.1%
2024$10,465+2.5%
2023$10,209+4.5%
2022$9,770-2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937