Skip to content

37 Oakwood AveLivingston, NJ 07039

Built 1937

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Feb 18, 1999

Property Information

Block2902
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,456
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,500
58%
Improvement Value:$189,300
42%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,124+3.1%
2024$10,788+2.5%
2023$10,524+1.9%
2022$10,329-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$212,500

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5599, Page 856

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5211, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1937