Skip to content

86 Martin RoadLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$1,047,200
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block2902
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,697
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$386,000
62%
Improvement Value:$241,200
38%
Total Assessment$627,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,341+3.1%
2024$14,877+2.5%
2023$14,513+1.9%
2022$14,244-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,047,200

To:

DeedBook 20250, Page 78743

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,697DeedBook 12138, Page 9415

Property Built

Built

Year Built: 1960