Skip to content

129 Sycamore AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1900

Last Sale Price
$588,000
Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block2905
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,517
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,700
36%
Improvement Value:$645,600
64%
Total Assessment$1,012,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,761+3.1%
2024$24,012+2.5%
2023$23,425+1.9%
2022$22,989+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$588,000

To:

Sq Ft3,591DeedBook 12473, Page 6662

Property Built

Built

Year Built: 1900