Skip to content

133 Sycamore AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1963

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block2905
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,647
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,300
56%
Improvement Value:$258,400
44%
Total Assessment$588,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,400+3.1%
2024$13,964+2.5%
2023$13,623+1.9%
2022$13,369-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft1,647DeedBook 12073, Page 9104

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5742, Page 724

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5587, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1963