Skip to content

18 Montgomery RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block3000
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,643
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,900
65%
Improvement Value:$184,500
35%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,900+3.1%
2024$12,510+2.5%
2023$12,204+1.9%
2022$11,977+6.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$970,000

To:

Sq Ft1,643DeedBook 20240, Page 39747

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,643DeedBook 20210, Page 47793Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$223,500

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5325, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1950