Skip to content

22 Wellington RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block4602
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,636
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,500
58%
Improvement Value:$221,200
42%
Total Assessment$523,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,810+3.1%
2024$12,422+2.5%
2023$12,118+1.9%
2022$11,893+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 20240, Page 39574

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 20160, Page 13827Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 12507, Page 8813Recorded8/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950