Skip to content

40 Concord DriveLivingston, NJ 07039

Built 1942

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block4702
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,639
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,300
62%
Improvement Value:$196,000
38%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,506+3.1%
2024$12,128+2.5%
2023$11,831+1.9%
2022$11,612-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000

To:

Sq Ft1,639DeedBook 20240, Page 49060

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5129, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1942