Skip to content

102 Falcon RdLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2023

Property Information

Block3203
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,776
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
65%
Improvement Value:$173,100
35%
Total Assessment$500,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,240+3.1%
2024$11,869+2.5%
2023$11,579+1.9%
2022$11,364-7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,900
DeedBook 5195, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1962