Skip to content

31 Brookside PlLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2019

Property Information

Block3203
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,728
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$388,300
64%
Improvement Value:$219,900
36%
Total Assessment$608,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,627+3.2%
2024$14,177+0.7%
2023$14,074+1.9%
2022$13,812+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965