Skip to content

179 S Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block3500
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,500
71%
Improvement Value:$189,800
29%
Total Assessment$659,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,126+3.1%
2024$15,639+2.5%
2023$15,256+1.9%
2022$14,973-23.7%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

DeedBook 20180, Page 15353