Skip to content

30 Arden RdLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 5, 2019

Property Information

Block3500
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,508
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,300
62%
Improvement Value:$173,200
38%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,288+3.1%
2024$10,947+2.5%
2023$10,679+1.9%
2022$10,481-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 20190, Page 87209

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 6032, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1956