Skip to content

54 E Sherbrooke PkwyLivingston, NJ 07039

Built 1971

Last Sale Price
$838,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block3500
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,020
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,800
46%
Improvement Value:$449,100
54%
Total Assessment$826,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,226+3.1%
2024$19,614+2.5%
2023$19,134+1.9%
2022$18,779-6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$838,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 20170, Page 66179

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 20161, Page 11008Recorded12/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1971