Skip to content

31 Hazelwood AveLivingston, NJ 07039

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block4505
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,869
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,300
55%
Improvement Value:$259,800
45%
Total Assessment$577,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,116+3.1%
2024$13,689+2.5%
2023$13,354+1.9%
2022$13,106+7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5233, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1929