Skip to content

46 W Cedar StLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$741,000
Last Sale Date
Apr 4, 2016

Property Information

Block3809
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage949
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
38%
Improvement Value:$468,200
62%
Total Assessment$755,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,467+3.1%
2024$17,909+2.5%
2023$17,471+0.7%
2022$17,357-3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$741,000

To:

Sq Ft2,501DeedBook 20160, Page 34216

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft949DeedBook 12554, Page 4772Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5309, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1940