Skip to content

54 W Cedar StLivingston, NJ 07039

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2002

Property Information

Block3809
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,326
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,500
59%
Improvement Value:$178,400
41%
Total Assessment$434,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,638+3.1%
2024$10,316+2.5%
2023$10,064+1.9%
2022$9,877+12.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5227, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1948