Skip to content

21 Intervale RoadLivingston, NJ 07039

Built 1928

Last Sale Price
$412,250
Last Sale Date
Oct 27, 2004

Property Information

Block4009
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage975
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,200
72%
Improvement Value:$116,600
28%
Total Assessment$411,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+3.1%
2024$9,768+2.5%
2023$9,529+1.9%
2022$9,352-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,250

To:

Sq Ft975DeedBook 6127, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1928