Skip to content

12 Millbrook CtLivingston, NJ 07039

Built 1964

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block4009
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,226
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,300
49%
Improvement Value:$304,600
51%
Total Assessment$599,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,674+3.1%
2024$14,230+2.5%
2023$13,882+1.9%
2022$13,624-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,226DeedBook 20160, Page 80192

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 6290, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1964