Skip to content

24 Belmont DriveLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4303
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,600
60%
Improvement Value:$213,700
40%
Total Assessment$534,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,069+3.1%
2024$12,674+2.5%
2023$12,364+1.9%
2022$12,134+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958