Skip to content

42 Bennington RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4400
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,875
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,700
45%
Improvement Value:$321,400
55%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,336+3.1%
2024$13,902+2.5%
2023$13,562+1.9%
2022$13,310-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950