Skip to content

226 W Northfield RdLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$317,856
Last Sale Date
Jun 13, 2012

Property Information

Block4500
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,189
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$655,600
89%
Improvement Value:$84,500
11%
Total Assessment$740,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,103+3.1%
2024$17,555+2.5%
2023$17,126+1.9%
2022$16,808-28.6%
Property History

Property Sale

Sale
$317,856

To:

Sq Ft1,189DeedBook 12375, Page 2941