Skip to content

161 Hillside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1927

Last Sale Price
$487,500
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block4500
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,456
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,800
50%
Improvement Value:$251,400
50%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,284+3.1%
2024$11,912+2.5%
2023$11,621+1.9%
2022$11,405-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$487,500

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6202, Page 574

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5326, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1927