Skip to content

159 Hillside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1927

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block4500
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,924
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,800
43%
Improvement Value:$266,100
57%
Total Assessment$465,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,396+3.1%
2024$11,051+2.5%
2023$10,781+1.9%
2022$10,581-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 20210, Page 93844

Property Sale

Sale
$431,000
DeedBook 12370, Page 661

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6165, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1927