Skip to content

156 W Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4505
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,182
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
50%
Improvement Value:$250,200
50%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237+3.1%
2024$11,867+2.5%
2023$11,577+1.9%
2022$11,362-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959