Skip to content

16 Wellington RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4602
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,628
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
62%
Improvement Value:$185,900
38%
Total Assessment$488,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+3.1%
2024$11,585+2.5%
2023$11,302+1.9%
2022$11,092-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950