Skip to content

12 Hazelwood AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block4700
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,960
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,700
50%
Improvement Value:$286,100
50%
Total Assessment$572,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,011+3.1%
2024$13,587+2.5%
2023$13,255+1.9%
2022$13,008+19.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 6014, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1935