Skip to content

37 Concord DriveLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$1,181,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block4701
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class20.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,442
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
26%
Improvement Value:$830,300
74%
Total Assessment$1,121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,442+3.1%
2024$26,611+151.2%
2023$10,596+1.9%
2022$10,394+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,181,000

To:

Sq Ft2,878DeedBook 20211, Page 24146

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,442DeedBook 20210, Page 42376Recorded4/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1941