Skip to content

88 W Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1,555,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block4701
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,040
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,500
23%
Improvement Value:$802,800
77%
Total Assessment$1,044,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,544+3.1%
2024$24,771-5.6%
2023$26,229+1.9%
2022$25,742+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,555,000
Sq Ft4,040DeedBook 20240, Page 37580Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$1,555,000

To:

Sq Ft4,040DeedBook 20240, Page 37580

Property Sale

Sale
$888,000
DeedBook 6222, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$789,000
DeedBook 6081, Page 347

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 5960, Page 793

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5408, Page 552

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5207, Page 391