Skip to content

90 W Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block4701
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,872
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,300
51%
Improvement Value:$224,300
49%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,291+3.1%
2024$10,949+2.5%
2023$10,681+1.9%
2022$10,483-1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 12397, Page 6271

Property Built

Built

Year Built: 1925