Skip to content

480 S Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block4706
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,356
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,800
54%
Improvement Value:$189,700
46%
Total Assessment$415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,163+3.1%
2024$9,856+2.5%
2023$9,615+1.9%
2022$9,436-3.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 20240, Page 62025

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,356DeedBook 20211, Page 17415Recorded9/24/2021

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 12481, Page 5152Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12008, Page 9777

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 6240, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1950