Skip to content

29 Byron PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block4900
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,815
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
57%
Improvement Value:$228,300
43%
Total Assessment$530,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,983+3.1%
2024$12,591+2.5%
2023$12,283+1.9%
2022$12,054-1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$462,000

To:

Sq Ft1,815DeedBook 12465, Page 6101

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5742, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1961